

10 kroków do adopcji dziecka w Polsce

Kilka słów o adopcji
Adopcja to najlepsze rozwiązanie dla dzieci, których sytuacja jest prawnie uregulowana, oraz dla rodziców, którzy z równych powodów nie mogą doczekać się biologicznego dziecka. Nasza fundacja może zaoferować wieloraka pomoc rodzinie adopcyjnej. Decyzję o adopcji dzieci podejmuje w Polsce ponad 3,5 tysiąca rodzin. Najczęściej do rodziny zastępczej trafiają noworodki, niemowlęta lub kilkuletnie dzieci. Nastolatki rzadziej znajdują niestety nowy dom – rodziny boją się traum przeżytych przez dziecko, skutków pobytu w domu dziecka czy w rodzinach zastępczych, a także chorób i innych wad genetycznych. Rodzicom, którzy przeszli szkolenie na rodzinę adopcyjną, w procesie starania się o dziecko oraz procesie wychowania adoptowanego dziecka pomagają zazwyczaj ośrodki adopcyjne lub fundacje takie jak nasza.
O czym należy pamiętać, adoptując dziecko?
- Adoptować można tylko takie dziecko, do którego rodzice biologiczni nie mają praw w wyniku zrzeczenia się ich lub pozbawienia ich przez sąd. Dotyczy to też dziecka, którego rodzice zmarli.
- Im szybciej rodzice biologiczni decydują się (w praktyce jest to zazwyczaj matka) na oddanie dziecka do adopcji i zrzeczenie praw, tym lepiej dla dziecka. Minimalizuje to negatywne konsekwencje porzucenia dziecka oraz pozwala rodzinie adopcyjnej nawiązać silniejszą więź z dzieckiem.
- Rodzeństwa nie powinno się rozdzielać.
- Rodzina zastępcza musi być przekonana co do adopcji dziecka. Dziecko pozostaje w rodzinie na zawsze, więc należy być świadomym skutków takiej decyzji.
- Matka biologiczna, która zostawiła dziecko np. w szpitalu, może w ciągu sześciu tygodni zmienić zdanie i wziąć dziecko z powrotem ze sobą.
- W Polsce nie można adoptować dziecka, gdy jego matka jest jeszcze w ciąży. Wszelkie umowy dokonywane z kobietą ciężarną nie są wiążące – ani dla matki biologicznej, ani dla rodziców chcących adoptować dziecko.
- W Polsce jest możliwa adopcja dzieci ze wskazaniem, ale dopiero po narodzinach dziecka. Jest ona bardzo rzadko stosowana, bowiem taka adopcja wiąże się ze znajomością danych osobowych obu rodzin. Może to być z czasem wykorzystane przeciwko jednej z nich.
- Nie można adoptować dzieci porzuconych (np. w oknie życia), dopóki nie zidentyfikuje się ich rodziców i nie pozbawi się ich praw do dziecka.
- Dziecko, które ukończyło 13 lat, samo decyduje o swoim losie. Musi wyrazić zgodę na adopcję.
- Każde dziecko należy kochać i szanować.
Adopcja dzieci, chociaż nie jest procesem biologicznym, a prawnym, pozwala na utworzenie pełnej rodziny. I daje szansę na szczęście zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Pomocy rodzinie adopcyjnej i rodzinie zastępczej udziela między innymi nasza fundacja. Zapraszamy do kontaktu.
TY TEŻ MOŻESZ
Sami jesteśmy rodzicami w pieczy zastępczej i doskonale wiemy, jak ciężko jest takim rodzinom. Rodzicielstwo zastępcze to nie jest łatwa droga. Nie zawsze można liczyć na pomoc, ani dla przyjętych dzieci, ani dla nas — rodziców. Nasza inicjatywa wynika z przekonania, że należy wspomóc rodziny zastępcze. Rodzina zastępcza to misja, którą należy dobrze spełnić. Dlatego powstała nasza fundacja, aby pomóc rodzinom zastępczym i dzieciom w spełnieniu tej misji.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców w pieczy zastępczej do kontaktu z Fundacją
Jeśli chciałbyś wesprzeć Fundację

Darowizn, spadków, zapisów

Dotacji i subwencji od osób prawnych

Zbiórek publicznych

Majątku fundacji

Odsetek i lokat bankowych
Darowizna została przekazana. Dziękujemy!
Formularz ma na celu wyłącznie kontakt z Fundacją. Wybierz cel wiadomości:

Adres Fundacji
“TY TEŻ MOŻESZ”
ul. Bolesława Chrobrego 5
62–040 Puszczykowo
Polska
Dane Fundacji
NIP 783–18-23–943
REGON 387006600
KRS 0000858995
Kontakt
Konto Fundacji
PL 28 1020 4027 0000 1102 1626 5128
Copyright © TY TEŻ MOŻESZ 2023
Fundacja “Ty też możesz” działa na terenie całej Polski oraz poza granicami kraju.
Projekt i wykonanie: Piotr Jeziorny
Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci “Ty Też Możesz” na terenie Polski działa w województwach:
dolnośląskim • kujawsko-pomorskim • lubelskim • lubuskim • łódzkim • małopolskim • mazowieckim • opolskim • podkarpackim • podlaskim • pomorskim • śląskim • świętokrzyskim • warmińsko-mazurskim • wielkopolskim • zachodniopomorskim