

Adopcyjne dylematy — rodzeństwo biologiczne naszych dzieci

Powszechnie uważa się, że adoptowane dzieci dążą do odnalezienia swoich biologicznych rodziców. Tymczasem nie jest to do końca prawda. Dzieciom owszem, zależy na odnalezieniu rodziny, ale rodzeństwa, a nie mamy czy taty. Dlaczego tak właśnie się dzieje i jak umożliwić dzieciom budowanie kontaktu z rodzeństwem biologicznym?
Więzy krwi
Rodzina zastępcza zwykle stara się stworzyć dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju. Niemniej jednak więzy krwi często okazują się być silniejsze, niż przywiązanie do rodziców adopcyjnych. Dzieci nie zawsze chcą odnowić kontakt z rodzicami (mogą mieć one poczucie odrzucenia i niechęci), jednak często poszukują swojego biologicznego rodzeństwa. Adopcja zasadniczo nie przekreśla na to szans. Rodzice powinni otrzymać informację z ośrodka adopcyjnego o kolejnym dziecku, które oddano do adopcji. Dopiero w drugiej kolejności informacja ta powinna trafić do innych, zainteresowanych osób. Niemniej jednak nie zawsze tak się dzieje. Co więcej, rodzina zastępcza może nie być w stanie przyjąć kolejnego dziecka do swojego domu. Inna sytuacja, w której trudno będzie odnaleźć swoje biologiczne rodzeństwo może mieć miejsce, gdy do adopcji zostaje oddane tylko jedno dziecko w rodzinie. Pozostałe maluchy zostają przy biologicznych rodzicach, którzy starają się zapomnieć o tym, że na świat przyszedł kolejny potomek, który nie może być z nimi.
Jak nawiązać relację?
Bez wątpienia o wiele prościej jest nawiązać relacje dzieciom, niż osobom dorosłym, które nie miały szansy na wspólne przeżycie swojego dzieciństwa. Dlatego też warto dążyć do tego, aby dziecko miało możliwość poznać swoje rodzeństwo jak najszybciej. Niejedna fundacja oferuje pomoc domom adopcyjnym w odnalezieniu biologicznego rodzeństwa dzieci adoptowanych. Często umożliwia to trafienie do rodzin, które adoptowały brata lub siostrę naszego dziecka. Nawiązanie relacji może nie być proste, szczególnie na początku. Wszystko zależy od środowiska, w jakim wychowują się dzieci, wyznawanych wartości czy ogólnie usposobienia. Niektóre dzieci zamykają się na przeszłość i nie chcą więcej do niej wracać. Innym zaś odnalezienie biologicznego rodzeństwa pozwala odnaleźć również siebie, swoje korzenie i pochodzenie. Rodzina zastępcza powinna wspierać dzieci w budowaniu kontaktów i relacji ze swoim rodzeństwem, choć może nie być to łatwe dla nikogo. Nie należy żyć w przekonaniu, że kontakt dziecka z rodzeństwem nie jest dobry. Wręcz przeciwnie — nawet, jeśli początkowo może być on dla dziecka trudnym powrotem do przeszłości, to z czasem z pewnością uda mu się odnowić rodzinne więzi.
TY TEŻ MOŻESZ
Sami jesteśmy rodzicami w pieczy zastępczej i doskonale wiemy, jak ciężko jest takim rodzinom. Rodzicielstwo zastępcze to nie jest łatwa droga. Nie zawsze można liczyć na pomoc, ani dla przyjętych dzieci, ani dla nas — rodziców. Nasza inicjatywa wynika z przekonania, że należy wspomóc rodziny zastępcze. Rodzina zastępcza to misja, którą należy dobrze spełnić. Dlatego powstała nasza fundacja, aby pomóc rodzinom zastępczym i dzieciom w spełnieniu tej misji.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców w pieczy zastępczej do kontaktu z Fundacją
Jeśli chciałbyś wesprzeć Fundację

Darowizn, spadków, zapisów

Dotacji i subwencji od osób prawnych

Zbiórek publicznych

Majątku fundacji

Odsetek i lokat bankowych
Darowizna została przekazana. Dziękujemy!
Formularz ma na celu wyłącznie kontakt z Fundacją. Wybierz cel wiadomości:

Adres Fundacji
“TY TEŻ MOŻESZ”
ul. Bolesława Chrobrego 5
62–040 Puszczykowo
Polska
Dane Fundacji
NIP 783–18-23–943
REGON 387006600
KRS 0000858995
Kontakt
Konto Fundacji
PL 28 1020 4027 0000 1102 1626 5128
Copyright © TY TEŻ MOŻESZ 2023
Fundacja “Ty też możesz” działa na terenie całej Polski oraz poza granicami kraju.
Projekt i wykonanie: Piotr Jeziorny
Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci “Ty Też Możesz” na terenie Polski działa w województwach:
dolnośląskim • kujawsko-pomorskim • lubelskim • lubuskim • łódzkim • małopolskim • mazowieckim • opolskim • podkarpackim • podlaskim • pomorskim • śląskim • świętokrzyskim • warmińsko-mazurskim • wielkopolskim • zachodniopomorskim