

Czym jest FAS i czy występuje jedynie u dzieci adoptowanych?

Alkoholowy zespół płodowy, w skrócie FAS, to stan, który występuje u dziecka w wyniku spożywania przez matkę alkoholu w czasie ciąży. Warto mieć świadomość, że szkodliwe dla płodu, a w konsekwencji dla dziecka, mogą być nawet niewielkie ilości alkoholu spożyte pomiędzy 2. a 4. tygodniem od zapłodnienia. Czym dokładnie jest FAS i czy problem ten dotyczy jedynie dzieci adoptowanych?
Przyczyny i objawy FAS
Przyczyną FAS jest przede wszystkim alkohol, który przenika do płodu przez łożysko. Płód nie ma bowiem wykształconych mechanizmów obronnych, zatem przyjmuje wszelkie substancje, które przedostaną się do niego. Niestety, zaszkodzić może nawet lampka szampana, którą kobieta wypije już na samym początku ciąży. Wiele z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że są one w stanie błogosławionym. Warto wiedzieć nie tylko czym jest fas, ale również jakie są jego objawy. Te zaś możemy podzielić na fizyczne oraz umysłowe. Objawami FAS są:
- powolny wzrost zarówno przed porodem, jak i po przyjściu na świat,
- problemy ze wzrokiem lub słuchem,
- deformacje stawów, kończyn czy placów,
- wady serca,
- niepełnosprawność intelektualna,
- zaburzenia uczenia się,
- opóźniony rozwój.
FAS — nie tylko u dzieci adoptowanych
Początkowo mówiło się o rozpoznawaniu FAS u dzieci adoptowanych. Dzieci adoptowane nie zawsze mają dobrą historię — ich matki często bowiem nadużywały alkoholu w ciąży, przez co dziecko może cierpieć na alkoholowy zespół płodowy. Niemniej jednak dziś już wiemy, że FAS występuje nie tylko u dzieci adoptowanych — w rzeczywistości może on dotyczyć każdego dziecka, którego matka wypiła w ciąży choćby odrobinę alkoholu. Samo rozpoznanie zespołu alkoholowego nie jest proste, bowiem w jego zdiagnozowaniu zwykle biorą udział nie tylko lekarze, ale również psycholodzy dziecięcy. Co ważne, rehabilitacja dzieci z fas powinna zostać podjęta jak najszybciej. Istotna okazuje się być nie tylko praca ze specjalistami, ale również warunki domowe, w jakich przebywa dziecko. W jego otoczeniu powinna panować życzliwa, pełna miłości i zrozumienia atmosfera. Takim dzieciom o wiele łatwiej jest nauczyć się prawidłowo funkcjonować. Rodzice, którzy adoptowali dziecko, często nie wiedzą, jak poradzić sobie z FAS. Wtedy też z pomocą przychodzi nasza fundacja, która niesie pomoc dzieciom adoptowanym, a także ich rodzicom adopcyjnym. Problemu FAS nigdy nie można lekceważyć czy próbować przeczekać w nadziei, że minie sam. Niestety, nie minie, a co gorsza problemy z niego wynikające zaczną się jeszcze bardziej pogłębiać.
TY TEŻ MOŻESZ
Sami jesteśmy rodzicami w pieczy zastępczej i doskonale wiemy, jak ciężko jest takim rodzinom. Rodzicielstwo zastępcze to nie jest łatwa droga. Nie zawsze można liczyć na pomoc, ani dla przyjętych dzieci, ani dla nas — rodziców. Nasza inicjatywa wynika z przekonania, że należy wspomóc rodziny zastępcze. Rodzina zastępcza to misja, którą należy dobrze spełnić. Dlatego powstała nasza fundacja, aby pomóc rodzinom zastępczym i dzieciom w spełnieniu tej misji.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców w pieczy zastępczej do kontaktu z Fundacją
Jeśli chciałbyś wesprzeć Fundację

Darowizn, spadków, zapisów

Dotacji i subwencji od osób prawnych

Zbiórek publicznych

Majątku fundacji

Odsetek i lokat bankowych
Darowizna została przekazana. Dziękujemy!
Formularz ma na celu wyłącznie kontakt z Fundacją. Wybierz cel wiadomości:

Adres Fundacji
“TY TEŻ MOŻESZ”
ul. Bolesława Chrobrego 5
62–040 Puszczykowo
Polska
Dane Fundacji
NIP 783–18-23–943
REGON 387006600
KRS 0000858995
Kontakt
Konto Fundacji
PL 28 1020 4027 0000 1102 1626 5128
Copyright © TY TEŻ MOŻESZ 2023
Fundacja “Ty też możesz” działa na terenie całej Polski oraz poza granicami kraju.
Projekt i wykonanie: Piotr Jeziorny
Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci “Ty Też Możesz” na terenie Polski działa w województwach:
dolnośląskim • kujawsko-pomorskim • lubelskim • lubuskim • łódzkim • małopolskim • mazowieckim • opolskim • podkarpackim • podlaskim • pomorskim • śląskim • świętokrzyskim • warmińsko-mazurskim • wielkopolskim • zachodniopomorskim