

Dlaczego adopcja ma sens?

Adopcja to temat bardzo trudny i dość niechętnie poruszany. Krąży wokół niego wiele szkodliwych mitów, które mieszają się z prawdziwymi informacjami. Ten tekst nie będzie kolejnym “straszakiem”, który będzie za wszelką cenę odradzać każdemu adopcję dziecka. Czas nieco ten temat odczarować i zastanowić się, dlaczego adopcja ma sens i co dobrego może przynieść.
Dobro dziecka
Najważniejsze jest zawsze dobro dziecka — ta często słyszana fraza zawiera w sobie największy sens i najważniejszy cel. Nie trzeba nikogo przekonywać, że dziecko potrzebuje rodziny, która otoczy je miłością, troską i bezpieczeństwem. Rodzina zastępcza jest często drugą szansą dla dziecka, które straciło swoich rodziców lub zostało przez nich porzucone. Przygarniając takie dziecko, oferujemy mu nadzieję na lepsze życie i dorastanie w bezpiecznych, komfortowych warunkach, a także na rozwój w wybranym kierunku zawodowym, na jaki nie miałoby szansy w ośrodku. Jednocześnie adopcja to okazja do pokazania dziecku, że dalej może być szczęśliwe, mieć wokół siebie troskliwych ludzi i stworzyć w przyszłości własną rodzinę. I wreszcie to możliwość zrobienia czegoś dobrego, od serca. W temacie adopcji często pada słowo “powołanie” i coś w tym jest. Nie każdy jest w stanie zmierzyć się z czymś takim, podobnie jak nie każdy nadaje się w ogóle do bycia rodzicem. Jeśli jednak myśl o adoptowaniu dziecka i stworzeniu rodziny zastępczej nieustannie do Ciebie wraca i czujesz się na siłach, by sprostać temu trudnemu zadaniu, to dobry początek i tak naprawdę pierwszy krok w stronę zrobienia czegoś niesamowitego — stworzenia domu dla kogoś, kto go potrzebuje.
Szansa na bycie rodzicem
Adopcja to dla niektórych małżeństw tak naprawdę jedyna szansa na posiadanie dziecka. Niektóre przypadki bezpłodności są nieuleczalne, a procedura in vitro dla większości par jest zbyt kosztowna, by mogły sobie na nią pozwolić. I tutaj pojawia się inna możliwość — rodzina zastępcza. Często pary zmagające się z takim problemem gdy już zdecydują się na adopcję, nie zwracają uwagi na różnice w genach. Są szczęśliwe, że w ogóle dostały szansę na stworzenie domu dla kolejnego człowieka, niezależnie od powiązań biologicznych. Nieraz tacy rodzice potrafią kochać swoje przybrane dziecko bardziej, niż co niektórzy biologiczni rodzice. To piękna sprawa, że potrafimy obdarzyć miłością obcego nam człowieka. Jednocześnie adoptowanie dziecka może być dla niektórych związków bardziej zachęcające niż staranie się o własne. Część kobiet panicznie boi się ciąży czy też porodu i w takich sytuacjach przygarnięcie dziecka z ośrodka może okazać się alternatywą dla długotrwałych starań o biologiczne dziecko.
Najbardziej szkodliwy mit
Absolutnie najbardziej szkodliwy jest pogląd, że wszystkie dzieci z domu dziecka zawsze są niegrzeczne i ciągle wpadają w kłopoty. Dom dziecka nie definiuje charakteru człowieka. Niejednokrotnie takie dziecko okaże swoim przybranym rodzicom większą wdzięczność niż dziecko biologiczne. Wielu z nas spotkały rozmaite życiowe tragedie i nie każdy z nas stał się przez nie przestępcą. Nie uogólniajmy więc i nie nazywajmy dzieci z ośrodków “gorszymi”. Bo nie są gorsze. To, że przeżyły coś tak trudnego, jak strata rodziny, nie oznacza, że są złe i zepsute. Te dzieci mogą mieć złote serca i być pełne zapału, energii i chęci pomocy. Dajmy im szansę. Jeśli jednak napotkamy jakiekolwiek trudności, jest wiele miejsc, do których możemy się zwrócić po pomoc, np. fundacja wsparcia rozwoju.
Gdzie szukać wsparcia?
Jeśli decydujesz się na adopcję dziecka, możesz szukać pomocy w takich miejscach, jak fundacja wsparcia rozwoju i inne fundacje zajmujące się pomaganiem przyszłym rodzicom zastępczym. Z kolei jeśli chciałbyś wesprzeć osierocone lub porzucone dzieci w inny sposób, zainwestuj w pomoc domom dziecka. Zawiezienie używanych zabawek w dobrym stanie lub wpłata na zbiórkę na remont takiej placówki to wspaniały gest. Każdy z nas może jakoś pomóc, wystarczy poszukać informacji na ten temat. Pomoc domom dziecka jest dziś bardzo ważna, zwłaszcza że nie zawsze są one dobrze dofinansowane.
TY TEŻ MOŻESZ
Sami jesteśmy rodzicami w pieczy zastępczej i doskonale wiemy, jak ciężko jest takim rodzinom. Rodzicielstwo zastępcze to nie jest łatwa droga. Nie zawsze można liczyć na pomoc, ani dla przyjętych dzieci, ani dla nas — rodziców. Nasza inicjatywa wynika z przekonania, że należy wspomóc rodziny zastępcze. Rodzina zastępcza to misja, którą należy dobrze spełnić. Dlatego powstała nasza fundacja, aby pomóc rodzinom zastępczym i dzieciom w spełnieniu tej misji.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców w pieczy zastępczej do kontaktu z Fundacją
Jeśli chciałbyś wesprzeć Fundację

Darowizn, spadków, zapisów

Dotacji i subwencji od osób prawnych

Zbiórek publicznych

Majątku fundacji

Odsetek i lokat bankowych
Darowizna została przekazana. Dziękujemy!
Formularz ma na celu wyłącznie kontakt z Fundacją. Wybierz cel wiadomości:

Adres Fundacji
“TY TEŻ MOŻESZ”
ul. Bolesława Chrobrego 5
62–040 Puszczykowo
Polska
Dane Fundacji
NIP 783–18-23–943
REGON 387006600
KRS 0000858995
Kontakt
Konto Fundacji
PL 28 1020 4027 0000 1102 1626 5128
Copyright © TY TEŻ MOŻESZ 2023
Fundacja “Ty też możesz” działa na terenie całej Polski oraz poza granicami kraju.
Projekt i wykonanie: Piotr Jeziorny
Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci “Ty Też Możesz” na terenie Polski działa w województwach:
dolnośląskim • kujawsko-pomorskim • lubelskim • lubuskim • łódzkim • małopolskim • mazowieckim • opolskim • podkarpackim • podlaskim • pomorskim • śląskim • świętokrzyskim • warmińsko-mazurskim • wielkopolskim • zachodniopomorskim