

Dualizm zachowania u dzieci adopcyjnych

Adopcja dziecka jest decyzją trudną i wymagającą dużego przygotowania. Dzieci adopcyjne wymagają szczególnej troski i uwagi ze strony otoczenia. Ich wychowanie bardzo często musi być koordynowane przez doświadczonych specjalistów. Taka forma pomocy dla rodzin adopcyjnych jest niezwykle ważna z punktu widzenia zarówno dziecka, jak i rodziców zastępczych.
Trauma u dzieci adoptowanych
W przeszłym życiu dzieci adopcyjnych zwykle nie brakuje traumatycznych doświadczeń. Najczęściej są to dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, które bardzo często poza ranami psychicznymi, mają również uszkodzenia fizyczne w obrębie układu nerwowego. Często spowodowane jest to nadużywaniem przez matkę alkoholu lub narkotyków. Do naszego ośrodka trafiają dzieci w różnym wieku, jednak zazwyczaj łączy je trauma, którą przebyły w początkowych latach życia. Dla tych dzieci szansą na powrót do normalności jest adopcja przez odpowiedzialnych, a przede wszystkim przygotowanych na trudności rodziny zastępcze. Wychowankowie naszego ośrodka często bowiem wykazują swoisty dualizm zachowań, którego zrozumienie i przezwyciężenie przerasta możliwości przeciętnego człowieka.
Trudności w wychowywaniu dzieci adoptowanych
Chociaż adopcja jest często jedyną szansą na normalne i ustatkowane życie dziecka adopcyjnego, to wychowanie go stawia przed rodzicami wyzwania i problemy, które często trudno jest rozwiązać. Niestety w wyniku przeżyć w rodzinach biologicznych, dzieci adoptowane dużo częściej stają się pacjentami poradni psychologicznych. Ich przeszłość może powodować opóźnienie psychiczne i emocjonalne, a nawet fizyczne. Takie dzieci w dużo większym stopniu narażone są na depresje, różnego rodzaju zaburzenia zachowania oraz nieprawidłowości w kształtowaniu się charakteru. Problemy dzieci adopcyjnych obejmują również nadużywanie substancji psychoaktywnych, zaburzenia odżywiania oraz brak umiejętności budowania stabilnych więzi społecznych. Dotyczy to w szczególności dzieci, które nie znalazły miłości i bezpieczeństwa przed ukończeniem 3 roku życia. To w tym okresie bowiem kształtują się zachowania i postawy wobec innych. Na szczęście skutki zaniedbań są odwracalne, jednak tym trudniej to zrobić im starsze jest dziecko. Próba wyeliminowania nabytych zachowań i walka z utrwalonymi postawami dziecka wobec świata niesie ze sobą wiele konsekwencji, a jedną z nich jest dualizm zachowania. Wiąże się on z mieszaniem się dawno nauczonych wzorców z nowymi. Powoduje to zróżnicowane zachowania dziecka, w zależności od schematu, który w danym momencie weźmie górę.
Pomoc dla rodzin zastępczych
Walka z dualizmem zachowania jest zwykle długa i wyboista. Z tego powodu warto skorzystać z pomocy fundacji, które zajmują się tego typu dziećmi. Nasz ośrodek zdecydowanie zaleca takie rozwiązanie już od pierwszych dni dziecka w nowej rodzinie zastępczej. Fundacje oferują kompleksową pomoc dzieciom z problemami “zwykłymi”, a także dotkniętymi innymi problemami takimi jak niepełnosprawność czy FAS. Rodzina zastępcza może skorzystać z pomocy fundacji nieodpłatnie, a całość procesu leczenia może być dodatkowo wspierana przez zewnętrznych psychologów. Całość terapii dobierana jest indywidualnie, a jej efekty widoczne są w bardzo krótkim czasie.
TY TEŻ MOŻESZ
Sami jesteśmy rodzicami w pieczy zastępczej i doskonale wiemy, jak ciężko jest takim rodzinom. Rodzicielstwo zastępcze to nie jest łatwa droga. Nie zawsze można liczyć na pomoc, ani dla przyjętych dzieci, ani dla nas — rodziców. Nasza inicjatywa wynika z przekonania, że należy wspomóc rodziny zastępcze. Rodzina zastępcza to misja, którą należy dobrze spełnić. Dlatego powstała nasza fundacja, aby pomóc rodzinom zastępczym i dzieciom w spełnieniu tej misji.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców w pieczy zastępczej do kontaktu z Fundacją
Jeśli chciałbyś wesprzeć Fundację

Darowizn, spadków, zapisów

Dotacji i subwencji od osób prawnych

Zbiórek publicznych

Majątku fundacji

Odsetek i lokat bankowych
Darowizna została przekazana. Dziękujemy!
Formularz ma na celu wyłącznie kontakt z Fundacją. Wybierz cel wiadomości:

Adres Fundacji
“TY TEŻ MOŻESZ”
ul. Bolesława Chrobrego 5
62–040 Puszczykowo
Polska
Dane Fundacji
NIP 783–18-23–943
REGON 387006600
KRS 0000858995
Kontakt
Konto Fundacji
PL 28 1020 4027 0000 1102 1626 5128
Copyright © TY TEŻ MOŻESZ 2023
Fundacja “Ty też możesz” działa na terenie całej Polski oraz poza granicami kraju.
Projekt i wykonanie: Piotr Jeziorny
Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci “Ty Też Możesz” na terenie Polski działa w województwach:
dolnośląskim • kujawsko-pomorskim • lubelskim • lubuskim • łódzkim • małopolskim • mazowieckim • opolskim • podkarpackim • podlaskim • pomorskim • śląskim • świętokrzyskim • warmińsko-mazurskim • wielkopolskim • zachodniopomorskim