

Jak zmienia się adoptowane dziecko?

Pojawienie się w domu nowego dziecka to prawdziwa rewolucja w życiu całej rodziny — mowa tutaj nie tylko o dzieciach biologicznych, ale również adopcyjnych. Okazuje się, że zmiany emocjonalne u dziecka adoptowanego można zauważyć już po pierwszych kilku miesiącach. Jak dokładnie zmienia się dziecko, które zostało adoptowane?
Pierwsze wzloty i upadki
Nie powinniśmy oczekiwać, że adoptowane dziecko zmieni się z dnia na dzień. Bardzo często do domu wprowadza się bowiem nieśmiałe, niechętne do rozmów czy jakichkolwiek interakcji dziecko. Nawet, jeśli jest ono podekscytowane zmianami, gdyż zna swoich rodziców adopcyjnych całkiem dobrze, to jednak góruje w nim strach przed nieznanym. Dlatego też warto przygotować się na pierwsze wzloty, ale również upadki. Dziecko w domu dziecka żyje bowiem na zupełnie innych zasadach, niż w domu, w którym ma do swojej dyspozycji oboje rodziców. Nasza fundacja jest w stanie pomóc przejść przez pierwsze miesiące, które okazują się być najtrudniejsze zarówno dla jednej, jak i drugiej strony — rodziców i dziecka. Adoptowane dziecko, które czuje się kochane i może liczyć na wsparcie bliskich, zaczyna otwierać się na świat. Nie czuje się osamotnione, wie, że w razie problemów może zgłosić się po pomoc do rodziców. Na tym etapie warto wykorzystać wsparcie przy adopcji, dzięki któremu można pozyskać niezbędną wiedzę na temat, jak radzić sobie z pierwszymi kryzysami czy konfliktami. Dobrze mieć na uwadze, że dzieci czasami specjalnie je prowokują, aby móc przekonać się, czy naprawdę mogą liczyć na swoich nowych rodziców.
Zmiany, jakie zachodzą po kilku miesiącach
Po kilku miesiącach życia w nowym domu dziecko staje się bardziej komunikatywne, a często również przestaje mieć problemy z nauką. Wręcz przeciwnie — zaczyna wykazywać nowe zainteresowanie, chętniej mówi o tym, co lubi robić i w jakiej dziedzinie chciałoby się rozwijać. Adoptowane dzieci bardzo chętnie podejmują nowe zadania, uczą się nowych rzeczy, współpracując przy tym z innymi. Rodzina adopcyjna może pomóc dziecku poradzić sobie z problemami, z jakimi borykało się, mieszkając w domu dziecka. Mowa tutaj głównie o problemie niskiej samooceny czy nawet depresji. Co ważne, dzieci adoptowane zmieniają się także pod względem fizycznym. Rzadziej chorują, co wynika między innymi z regularnego odżywiania się oraz brakiem chęci zwrócenia na siebie uwagi, którą w wystarczającym stopniu dostają od rodziców. Należy jednak mieć na uwadze, że aby zauważyć powyższe zmiany, potrzeba przynajmniej kilku miesięcy intensywnej pracy, rozmów z dzieckiem i docierania do niego w nienachalny sposób.
TY TEŻ MOŻESZ
Sami jesteśmy rodzicami w pieczy zastępczej i doskonale wiemy, jak ciężko jest takim rodzinom. Rodzicielstwo zastępcze to nie jest łatwa droga. Nie zawsze można liczyć na pomoc, ani dla przyjętych dzieci, ani dla nas — rodziców. Nasza inicjatywa wynika z przekonania, że należy wspomóc rodziny zastępcze. Rodzina zastępcza to misja, którą należy dobrze spełnić. Dlatego powstała nasza fundacja, aby pomóc rodzinom zastępczym i dzieciom w spełnieniu tej misji.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców w pieczy zastępczej do kontaktu z Fundacją
Jeśli chciałbyś wesprzeć Fundację

Darowizn, spadków, zapisów

Dotacji i subwencji od osób prawnych

Zbiórek publicznych

Majątku fundacji

Odsetek i lokat bankowych
Darowizna została przekazana. Dziękujemy!
Formularz ma na celu wyłącznie kontakt z Fundacją. Wybierz cel wiadomości:

Adres Fundacji
“TY TEŻ MOŻESZ”
ul. Bolesława Chrobrego 5
62–040 Puszczykowo
Polska
Dane Fundacji
NIP 783–18-23–943
REGON 387006600
KRS 0000858995
Kontakt
Konto Fundacji
PL 28 1020 4027 0000 1102 1626 5128
Copyright © TY TEŻ MOŻESZ 2023
Fundacja “Ty też możesz” działa na terenie całej Polski oraz poza granicami kraju.
Projekt i wykonanie: Piotr Jeziorny
Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci “Ty Też Możesz” na terenie Polski działa w województwach:
dolnośląskim • kujawsko-pomorskim • lubelskim • lubuskim • łódzkim • małopolskim • mazowieckim • opolskim • podkarpackim • podlaskim • pomorskim • śląskim • świętokrzyskim • warmińsko-mazurskim • wielkopolskim • zachodniopomorskim