

Jawność adopcji na różnych etapach rozwoju dziecka.

Adopcja to niełatwy temat dla rodziców, jak i dla dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, czy i kiedy poinformować podopiecznego o tym, że nie jest on ich biologicznym dzieckiem. Mimo, że rodzicielska miłość wychodzi poza powiązania genetyczne, rozmowa o adopcji wciąż niesie ze sobą wiele emocji. Psycholodzy i eksperci od wielu lat badają wpływ jawności adopcji na dzieci w różnym wieku, co pozwala rodzicom podjąć świadomą decyzję o przedstawieniu podopiecznemu jego biologicznego pochodzenia w najbardziej przystępny sposób. W poniższym artykule przedstawimy wpływ tej informacji na dziecko w zależności od etapu dojrzewania.
Dzieci od 0 do 4–5 lat
Dla maluchów w tym wieku pojęcie “adopcja” jest czymś abstrakcyjnym. Nie znają one również podstaw biologicznych, na podstawie których na świat przychodzi nowe życie. Mogą natomiast zaakceptować fakt, że nie pochodzą z brzucha matki — dlatego poważniejsze niż to stwierdzenia powinny zostać odsunięte na później.
Dzieci od 4–5 do 6–7 lat
Wszyscy pamiętamy z dzieciństwa historię o bocianie, który przynosi maluchy pod próg domu rodziców. Ta słodka bajka może jednak sprawić, że dziecko nie będzie odróżniać adopcji od biologicznych narodzin. Często, zmieszane dziecko może wielokrotnie zadawać rodzicom pytanie o to, czy urodziła go jego matka adopcyjna. Nie należy się denerwować, a spokojnie jeszcze raz wytłumaczyć dziecku jak znalazło się pod opieką swojej rodziny. Niestety, na tym etapie podopieczni mogą czuć się porzuceni przez rodziców biologicznych i porównywać swoją sytuację do rówieśników.
Dzieci od 8–9 do 10–11 lat
Dzieci w tym wieku świadome są tego, co to jest adopcja i akceptują fakt, że oprócz rodziców, których znają, gdzieś żyją również ich rodzice biologiczni. Mogą zacząć porównywać swój wygląd i cechy do swoich rodziców adopcyjnych, a nie znajdując podobieństwa, pojawia się u nich obawa, czy są częścią swojej aktualnej rodziny i czy w niej pozostaną.
Dzieci od 11 lat do okresu dojrzewania
W wieku 11 lat podopieczni często są już utwierdzeni w przekonaniu, że nie zostaną porzuceni kolejny raz. Mają silny związek ze swoją adopcyjną rodziną i w pełni zdają sobie sprawę z procesu adopcyjnego, jaki musiał się odbyć, aby do niej trafili.
Młodzież w okresie dojrzewania
Okres dojrzewania jest trudny dla każdego nastolatka, jednak młodzież pochodząca z adopcji musi zmierzyć się z dodatkowymi problemami. Może pojawić się u nich chęć odnalezienia swoich biologicznych rodziców, często w celu poznania prawdy o swoim pochodzeniu i powodu, dla którego zostali oddani do adopcji.
Rodzic adoptowanego dziecka powinien być przygotowany na to, że w miarę, jak ich podopieczny dorasta, będą musieli odpowiadać na różne pytania dotyczące jego pochodzenia. Warto przeprowadzać z dzieckiem rozmowy dostosowane do jego wieku i nie denerwować się, gdy tego typu tematy się pojawiają. Ważne jest nawiązanie mocnej więzi i utwierdzanie dziecka w przekonaniu, że jest nieodłączną częścią swojej rodziny adopcyjnej.
TY TEŻ MOŻESZ
Sami jesteśmy rodzicami w pieczy zastępczej i doskonale wiemy, jak ciężko jest takim rodzinom. Rodzicielstwo zastępcze to nie jest łatwa droga. Nie zawsze można liczyć na pomoc, ani dla przyjętych dzieci, ani dla nas — rodziców. Nasza inicjatywa wynika z przekonania, że należy wspomóc rodziny zastępcze. Rodzina zastępcza to misja, którą należy dobrze spełnić. Dlatego powstała nasza fundacja, aby pomóc rodzinom zastępczym i dzieciom w spełnieniu tej misji.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców w pieczy zastępczej do kontaktu z Fundacją
Jeśli chciałbyś wesprzeć Fundację

Darowizn, spadków, zapisów

Dotacji i subwencji od osób prawnych

Zbiórek publicznych

Majątku fundacji

Odsetek i lokat bankowych
Darowizna została przekazana. Dziękujemy!
Formularz ma na celu wyłącznie kontakt z Fundacją. Wybierz cel wiadomości:

Adres Fundacji
“TY TEŻ MOŻESZ”
ul. Bolesława Chrobrego 5
62–040 Puszczykowo
Polska
Dane Fundacji
NIP 783–18-23–943
REGON 387006600
KRS 0000858995
Kontakt
Konto Fundacji
PL 28 1020 4027 0000 1102 1626 5128
Copyright © TY TEŻ MOŻESZ 2023
Fundacja “Ty też możesz” działa na terenie całej Polski oraz poza granicami kraju.
Projekt i wykonanie: Piotr Jeziorny
Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci “Ty Też Możesz” na terenie Polski działa w województwach:
dolnośląskim • kujawsko-pomorskim • lubelskim • lubuskim • łódzkim • małopolskim • mazowieckim • opolskim • podkarpackim • podlaskim • pomorskim • śląskim • świętokrzyskim • warmińsko-mazurskim • wielkopolskim • zachodniopomorskim