

Kiedy powiedzieć rodzinie o adopcji?

Decyzja o adopcji jest tematem, który nie dotyczy tylko partnerów, ale również reszty rodziny. W naszym życiu przychodzi w końcu taki moment, że zastanawiamy się kiedy w końcu powiedzieć rodzinie, że adopcja niedługo stanie się dla nas realnym doświadczeniem. Jak i kiedy powiedzieć rodzinie o adopcji? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Rodzina to nie tylko partnerzy!
W naszych adopcyjnych planach powinniśmy uwzględnić też resztę rodziny. Dlatego warto w odpowiednim momencie również ich o tym fakcie poinformować. Poczują się ważni, docenieni i nie zostaną pominięci w tak ważnej dla nas decyzji. Rodzina zastępcza to nie tylko zakochani w dziecku rodzice, ale również dziadkowie, wujkowie i ciocie czy kuzyni. To wszystkie te osoby, które będą razem z nami aktywnie uczestniczyć w życiu i wychowaniu naszego dziecka. Kiedy kobieta spodziewa się dziecka cały proces akceptacji nowej rzeczywistości jest naturalnie zupełnie radosny. Wszyscy wokół się cieszą i gratulują maleństwa. Jednak w przypadku rodziny zastępczej, sytuacja może być nieco odmienna. W domu pojawia się starsze dziecko, które zwłaszcza najbliższa rodzina, jak dziadkowie muszą również zaakceptować. Jeśli nie będzie w nich zgody na takie rozwiązanie niestety adopcja może zakończyć się zwłaszcza dla dziecka ogromnym niepowodzeniem. Ale również rodzina adopcyjna może mieć w związku z tym ogromne kłopoty z przejściem procedury adopcyjnej. Pamiętaj więc by zawsze uwzględnić w swoich działaniach wszystkie osoby mieszkające z Tobą pod jednym dachem i ich zdanie.
Kiedy jest ten właściwy moment na przekazanie wiadomości?
Trudno określić tutaj jakiś konkretny i właściwy moment na przekazanie wiadomości o tak ważnej życiowej decyzji dla całości rodziny. Jednak jest kilka sytuacji, które mogą sprzyjać jej przekazaniu lub są całkowicie konieczne w przypadku naszych planów związanych z adopcją.
Możecie to zrobić szczególnie w kilku przypadkach:
- Jeszcze przed umówieniem wizyty w Ośrodku Adopcyjnym,
- Gdy jesteście w trakcie szkoleń,
- Kiedy już oczekujecie na telefon z Ośrodka.
Pierwsza sytuacja, gdy mówicie rodzinie o pojawieniu się dziecka jeszcze przed Waszą wizytą w Ośrodku jest niezwykle istotna kiedy mieszkacie wspólnie np. z dziadkami. Oni również w tym wypadku będą aktywnie uczestniczyć w wychowaniu. Dzięki wiadomości przekazanej wcześniej dowiecie się jakie jest ich nastawienie i ich wątpliwości. Będziecie mogli je rozwiać podczas wielu wspólnych rozmów zanim podejmiecie ostateczną decyzję, będąc jeszcze w fazie planów. Szkolenia natomiast to bardzo dobry moment, bo macie dzięki nim wiele informacji na temat adopcji, które możecie wykorzystać jako argumenty podczas rozmowy z rodziną. Być może dzięki temu łatwiej dojdziecie do porozumienia i rozwiejecie wszelkie wątpliwości. Oczekiwanie na telefon to już moment, w którym macie absolutną pewność. Wiecie już, że będziecie mieli dziecko. Jeszcze tylko nie możecie określić czasu, jednak zostaliście zakwalifikowani w procedurze adopcyjnej.
Może by tak zrezygnować z przekazania informacji o adopcji?
To nigdy nie jest dobry pomysł. Ani w przypadku oczekiwania na dziecko biologiczne, ani adopcyjne. Bardzo trudno będzie zarówno Wam, jak i rodzinie jeśli postawicie ich przed faktem dokonanym i po prostu na któreś spotkanie przywieziecie ze sobą dziecko, mówiąc, że jest Wasze. Będzie to niekomfortowe zarówno dla Was, rodziny, jak i dziecka, które dopiero odnajduje się w nowej sytuacji. Bardzo ważne jest by okazywać sobie wzajemny szacunek. Będzie nim jasne i klarowne przekazanie informacji o swojej decyzji, ale też rozmowy o obawach, planach i oczekiwaniach. Jeśli macie problem z przekazaniem informacji rodzinie, nie wiedzie jak to zrobić pomoc dla rodziny zastępczej będzie dla Was najlepszym rozwiązaniem. Możecie ją uzyskać podczas porady u psychologa lub kontaktując się z fundacją, która wspomaga rodziny zastępcze swoimi działaniami.
Który moment jest najlepszy?
Na to pytanie możecie odpowiedzieć sobie jedynie sami. Na pewno dokładnie wyczujecie kiedy warto przekazać informacje rodzinie. Pamiętajcie jednak by nie pozostawić rodziny w niewiedzy, a także przekazać te informacje w jak najbardziej delikatny i przystępny sposób, z poszanowaniem zdania i wątpliwości drugiej strony. Jeśli jednak sami macie wątpliwości, jak i kiedy dokładnie to zrobić skorzystajcie z profesjonalnej pomocy dla rodziny zastępczej. Podczas rozmowy pozwólcie rodzinie na wątpliwości i zadawanie pytań, a także dajcie im tyle czasu, ile tylko będą potrzebować na oswojenie się z decyzją o pojawieniu się nowego członka rodziny.
TY TEŻ MOŻESZ
Sami jesteśmy rodzicami w pieczy zastępczej i doskonale wiemy, jak ciężko jest takim rodzinom. Rodzicielstwo zastępcze to nie jest łatwa droga. Nie zawsze można liczyć na pomoc, ani dla przyjętych dzieci, ani dla nas — rodziców. Nasza inicjatywa wynika z przekonania, że należy wspomóc rodziny zastępcze. Rodzina zastępcza to misja, którą należy dobrze spełnić. Dlatego powstała nasza fundacja, aby pomóc rodzinom zastępczym i dzieciom w spełnieniu tej misji.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców w pieczy zastępczej do kontaktu z Fundacją
Jeśli chciałbyś wesprzeć Fundację

Darowizn, spadków, zapisów

Dotacji i subwencji od osób prawnych

Zbiórek publicznych

Majątku fundacji

Odsetek i lokat bankowych
Darowizna została przekazana. Dziękujemy!
Formularz ma na celu wyłącznie kontakt z Fundacją. Wybierz cel wiadomości:

Adres Fundacji
“TY TEŻ MOŻESZ”
ul. Bolesława Chrobrego 5
62–040 Puszczykowo
Polska
Dane Fundacji
NIP 783–18-23–943
REGON 387006600
KRS 0000858995
Kontakt
Konto Fundacji
PL 28 1020 4027 0000 1102 1626 5128
Copyright © TY TEŻ MOŻESZ 2023
Fundacja “Ty też możesz” działa na terenie całej Polski oraz poza granicami kraju.
Projekt i wykonanie: Piotr Jeziorny
Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci “Ty Też Możesz” na terenie Polski działa w województwach:
dolnośląskim • kujawsko-pomorskim • lubelskim • lubuskim • łódzkim • małopolskim • mazowieckim • opolskim • podkarpackim • podlaskim • pomorskim • śląskim • świętokrzyskim • warmińsko-mazurskim • wielkopolskim • zachodniopomorskim