

Obciążenia genetyczne u dzieci adopcyjnych

Osoby, które chcą przyjąć pod swój dach nowego członka rodziny, często zastanawiają się, czy dzieci adopcyjne mogą dziedziczyć pewne problemy po rodzicach. Takie myśli nie są niczym złym – wady genetyczne i różne inne problemy stanowią dodatkowe wyzwanie, na które opiekun powinien być przygotowany. Wątpliwości pomogą rozwiać specjaliści, którzy mają doświadczenie w takich przypadkach. Nasza fundacja powstała również po to, aby doradzać rodzicom, którzy chcą stworzyć dzieciom adopcyjnym prawdziwy dom.
Wady genetyczne
Tak jak u każdego innego dziecka, u dzieci adopcyjnych zdarzają się choroby i zaburzenia na odziedziczone po biologicznych rodzicach. W zależności od rodzaju wady, problemy te mogą mieć bardzo duży wpływ na funkcjonowanie dziecka, lub być praktycznie niezauważalne. Wiele z nich wymaga szczególnej opieki lekarskiej, wiąże się z koniecznością rehabilitacji, odpowiedniego sposobu prowadzenia edukacji a często również z utrzymaniem specjalnej diety. Dziecko o takich potrzebach wymaga od rodzica dodatkowej opieki i dobrych zdolności organizacyjnych. Na szczęście nowi opiekunowie nie pozostają z takimi problemami zupełnie sami i mogą zgłosić się do naszej fundacji niosącej pomoc rodzinom adopcyjnym.
Genetyka a zachowanie
Adopcja dziecka budzi obawy o obciążenie genetyczne nie tylko w kontekście zdrowia fizycznego. Wiele badań naukowych dowodzi, że w rozwoju niektórych zaburzeń osobowości jak np. depresja i schizofrenia mogą brać udział pewne czynniki genetyczne. Dodatkowo uważa się, że skłonności do uzależnień i zachowań ryzykownych mogą w pewnym stopniu podlegać dziedziczeniu. Ten aspekt jest szczególnie istotny w kontekście dzieci pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych, w których występowały takie problemy.
Czy dziecko dziedziczy problemy psychiczne rodziców?
Odpowiedź na to pytanie jest trudna z kilku powodów. Po pierwsze żadne z badań nie dowodzi, że czynniki genetyczne przesądzają o problemach psychicznych i są ich jedyną przyczyną. Kluczowe jest również środowisko, w którym dziecko adopcyjne dorasta, jego doświadczenia i relacje z innymi osobami. Stwierdzenie, że dziecko alkoholika na pewno samo również nim zostanie, jest bardzo krzywdzące i nie ma żadnych podstaw naukowych. Każdy człowiek rozwija się inaczej i w różny sposób mierzy się z własnymi doświadczeniami.
Każdy ma prawo do wątpliwości
Zastanawianie się nad kwestiami obciążeń genetycznych u dzieci nie przekreśla możliwości adopcji. Wręcz przeciwnie – świadczy o trosce, odpowiedzialności i chęci podjęcia świadomej, przemyślanej decyzji. Jednak niezależnie od historii dziecka, w razie problemów należy skontaktować się ze specjalistami, którzy udzielą odpowiedniej porady. Informacji na ten temat może udzielić nasza fundacja oferująca pomoc rodzinom adopcyjnym.
TY TEŻ MOŻESZ
Sami jesteśmy rodzicami w pieczy zastępczej i doskonale wiemy, jak ciężko jest takim rodzinom. Rodzicielstwo zastępcze to nie jest łatwa droga. Nie zawsze można liczyć na pomoc, ani dla przyjętych dzieci, ani dla nas — rodziców. Nasza inicjatywa wynika z przekonania, że należy wspomóc rodziny zastępcze. Rodzina zastępcza to misja, którą należy dobrze spełnić. Dlatego powstała nasza fundacja, aby pomóc rodzinom zastępczym i dzieciom w spełnieniu tej misji.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców w pieczy zastępczej do kontaktu z Fundacją
Jeśli chciałbyś wesprzeć Fundację

Darowizn, spadków, zapisów

Dotacji i subwencji od osób prawnych

Zbiórek publicznych

Majątku fundacji

Odsetek i lokat bankowych
Darowizna została przekazana. Dziękujemy!
Formularz ma na celu wyłącznie kontakt z Fundacją. Wybierz cel wiadomości:

Adres Fundacji
“TY TEŻ MOŻESZ”
ul. Bolesława Chrobrego 5
62–040 Puszczykowo
Polska
Dane Fundacji
NIP 783–18-23–943
REGON 387006600
KRS 0000858995
Kontakt
Konto Fundacji
PL 28 1020 4027 0000 1102 1626 5128
Copyright © TY TEŻ MOŻESZ 2023
Fundacja “Ty też możesz” działa na terenie całej Polski oraz poza granicami kraju.
Projekt i wykonanie: Piotr Jeziorny
Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci “Ty Też Możesz” na terenie Polski działa w województwach:
dolnośląskim • kujawsko-pomorskim • lubelskim • lubuskim • łódzkim • małopolskim • mazowieckim • opolskim • podkarpackim • podlaskim • pomorskim • śląskim • świętokrzyskim • warmińsko-mazurskim • wielkopolskim • zachodniopomorskim