

Obciążenia genetyczne wśród dzieci adopcyjnych

Adopcja dziecka jest jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu. Prawie każdy Maluch dołącza do rodziny z wielkim bagażem doświadczeń. Rodzice stają wówczas przed całą masą problemów i pytań, na które często nie ma odpowiedzi.
Oczekiwania a rzeczywistość
Rodzice decydujący się na adopcję dziecka mają swoje oczekiwania. Przeważnie marzą o niemowlęciu, aby móc wychować je od pierwszych tygodni życia. Niestety, nie zawsze tak bywa. Ośrodki adopcyjne przeprowadzają przyszłych rodziców przez trudną drogę, pełną wywiadów i testów psychologicznych. Od początku też „wrzucają ich na głęboką wodę”, informując, że dzieci do adopcji mogą być w różnym wieku i obciążone różnego rodzaju traumą. Potem pozostaje już tylko oczekiwanie na „ten telefon” i.. radość, ale też niepewność i obawa. O ile mama biologiczna ma 9 miesięcy na oswojenie się z przyjęciem na świat potomka, o tyle rodzice adopcyjni często informowani są nagle. Jeden telefon i życie zmienia się diametralnie.
Ryzyko podejmowane z miłości
Niezależnie od wieku adoptowanego dziecka, może być ono zupełnie zdrowe, jak i obciążone genetycznie różnego rodzaju chorobami. Czasami jest to widoczne od początku, czasami ujawnia się po latach. Mogą to być poważne upośledzenia i opóźnienia w rozwoju, jak i problemy w koncentracji, nauce, przystosowaniu do społeczeństwa itp.. Rodzice adopcyjni podejmują to ryzyko świadomie, ponieważ są o nim informowani. Tak samo dzieje się w przypadku rodzin zastępczych. Ciepło domu i miłość opiekunów to podstawa dla prawidłowego rozwoju dziecka. Najważniejsze jest, aby rodzice nie pozostali sami, aby mieli jakieś oparcie. Na szczęście istnieją takie akcje jak pomoc rodzicom adopcyjnym. Ze swojej strony staramy się jak najlepiej wspomóc rodziny w takiej sytuacji. Nasza działalność obejmuje rodziny adopcyjne, zastępcze, pomoc domom dziecka, a także rodzinnym domom dziecka i pogotowiom opiekuńczym.
Gdzie można uzyskać pomoc
Nasza fundacja jest dosyć nowa, ale nie oznacza to wcale braku doświadczenia. Pracujemy z pasją, zaangażowaniem i absolutną miłością do dzieci. Nasze działania obejmują pomoc rodzicom adopcyjnym z zasięgiem na cały kraj a także poza jego granicami. Organizacja składa się z osób doskonale znających zasady funkcjonowania rodzin adopcyjnych i zastępczych. Wszyscy rozumiemy potrzeby dzieci i ich opiekunów, i zawsze staramy się wyjść im naprzeciw. Udzielamy informacji i porad. również w przypadku obciążeń genetycznych dzieci adopcyjnych. Przede wszystkim jednak zachęcamy do wsparcia i pomocy wszystkich ludzi, którym dzieci adopcyjne i ich los lnie jest obojętny. Nasza misja to wsparcie rodzin, między innymi w obszarze ochrony praw dziecka, organizacji czasu i wspólnej pracy a także pomocy prawnej. A motto? Motto to oczywiście „Miłość, miłość i… jeszcze trochę miłości”.
TY TEŻ MOŻESZ
Sami jesteśmy rodzicami w pieczy zastępczej i doskonale wiemy, jak ciężko jest takim rodzinom. Rodzicielstwo zastępcze to nie jest łatwa droga. Nie zawsze można liczyć na pomoc, ani dla przyjętych dzieci, ani dla nas — rodziców. Nasza inicjatywa wynika z przekonania, że należy wspomóc rodziny zastępcze. Rodzina zastępcza to misja, którą należy dobrze spełnić. Dlatego powstała nasza fundacja, aby pomóc rodzinom zastępczym i dzieciom w spełnieniu tej misji.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców w pieczy zastępczej do kontaktu z Fundacją
Jeśli chciałbyś wesprzeć Fundację

Darowizn, spadków, zapisów

Dotacji i subwencji od osób prawnych

Zbiórek publicznych

Majątku fundacji

Odsetek i lokat bankowych
Darowizna została przekazana. Dziękujemy!
Formularz ma na celu wyłącznie kontakt z Fundacją. Wybierz cel wiadomości:

Adres Fundacji
“TY TEŻ MOŻESZ”
ul. Bolesława Chrobrego 5
62–040 Puszczykowo
Polska
Dane Fundacji
NIP 783–18-23–943
REGON 387006600
KRS 0000858995
Kontakt
Konto Fundacji
PL 28 1020 4027 0000 1102 1626 5128
Copyright © TY TEŻ MOŻESZ 2023
Fundacja “Ty też możesz” działa na terenie całej Polski oraz poza granicami kraju.
Projekt i wykonanie: Piotr Jeziorny
Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci “Ty Też Możesz” na terenie Polski działa w województwach:
dolnośląskim • kujawsko-pomorskim • lubelskim • lubuskim • łódzkim • małopolskim • mazowieckim • opolskim • podkarpackim • podlaskim • pomorskim • śląskim • świętokrzyskim • warmińsko-mazurskim • wielkopolskim • zachodniopomorskim