

Po co Ci dziecko?

Adopcja to jedna z najbardziej odpowiedzialnych decyzji jakie może podjąć rodzina. Kiedy zastanawiasz się czy chcesz przyjąć do swojego domu dziecko musisz zadać sobie bardzo ważne pytanie: dlaczego tak właściwie tego chcę? Z czego wynika moja motywacja? Jest to tak fundamentalne pytanie, że każdy kto chciałby zdecydować się na dziecko, czy to z adopcji czy biologiczne powinien je sobie zadać.
Jakie powinny być właściwie motywacje decyzji o dziecku?
Trudno znaleźć odpowiedź, która byłaby jednoznaczna. Czy może wystarczą nasze altruistyczne zapędy o chęci pomocy, niesienia wychowania i pokazywania dziecku świata wartości? Czy będzie ono chciane w naszym domu takie, jakie jest, ze wszystkimi jego zaletami i wadami, a także trudnościami, z jakimi może się borykać? Motywacją do adopcji na pewno nigdy nie może być chęć zapełniania pustki czy ukojenia własnych słabości. Nie jest również w porządku chęć wychowania sobie opiekuna na starość, który poda przysłowiową „szklankę wody”. Nie możemy też traktować dziecka jako remedium na nasze związkowe problemy. Dziecko zawsze jest indywidualnym człowiekiem, który sam w przyszłości będzie o sobie decydował, sam kreował swoje wybory. Można to zilustrować indiańskim przysłowiem „nakarm, naucz i puść wolno”. Dziecko w rodzinie musi dostać tylko to tego potrzebuje na pewnym etapie swojego życia. Jeśli nie wiesz jakie są Twoje motywacje nieocenione może okazać się wsparcie podczas adopcji. Zapewni Ci je profesjonalny psycholog, który udzieli Ci porady na każdym etapie Twojej decyzji. Nawet kiedy jeszcze się ona w Tobie kształtuje.
Czas nie jest dla nas zbyt łaskawy – pomyślmy więc o dziecku!
Niektórzy decydują się na adopcję, bo martwi ich upływający czas. Zwłaszcza są to kobiety, bo mówi się, że czas nie jest dla nich zbyt łaskawy, jeśli chodzi o posiadanie potomstwa. Żyjemy w stereotypie, który mówi nam, że im starsi są rodzice, tym trudniej wychować im własne dzieci, a także dzieciom trudno jest zrozumieć rodziców. Jednak pamiętaj, że nikt nie musi się spieszyć ze swoją decyzją. Nikt nie musi być też taki sam jak inni, ani powielać podjętych przez kogoś decyzji. Jeśli w Twoim otoczeniu padają pytania: „kiedy dziecko?”, „czy planujesz zostać mamą/tatą?” nie kieruj się wyłącznie chęcią zadowolenia rodziny, przyjaciół czy znajomych. Pamiętaj, że to Ty będziesz wychowywać dziecko, nie oni. To musi być wyłącznie Twoja, przemyślana decyzja. Dziecko nie jest rzeczą, którą można wziąć, a kiedy się znudzi oddać. Trzeba myśleć o jego przyszłości. Dziecko jest człowiekiem, który czuje, ma własną osobowość i charakter, którego należy odpowiednio ukierunkować i wychować. Jeśli poważnie myślicie o dziecku wiele ośrodków czy fundacji oferuje pomoc dla rodziców zastępczych. Możecie więc skorzystać z kursów, profesjonalnej porady psychologa, a także spotkać się z innymi rodzicami planującymi lub będącymi w procesie adopcji. Nigdy nie ma najlepszego czasu na dziecko. Zawsze coś może zakłócić rodzinny spokój. Jednak warto by podjąć decyzję o dziecku świadomie, wtedy kiedy nasza relacja z partnerem jest prawidłowa, kiedy się kochamy i jesteśmy w stanie obdarzyć naszą miłością jeszcze jednego człowieka, który ma niedługo wejść do naszego życia.
Gdzie uzyskać odpowiedzi i pomoc?
Profesjonalną pomoc dla rodziców zastępczych możecie uzyskać w fundacjach. Jedną z nich jest Fundacja Wspierania Rozwoju. Fundacja wspiera w obszarach działań takich, jak: ochrona praw dziecka, organizacja czasu – dla dzieci i rodziców zastępczych, w których występują problemy rozwojowe i wychowawcze, pomoc prawna i wspólna praca w celu budowania, jak najlepszych relacji między rodzicami a dziećmi, a także podejmowanie inicjatyw badawczych, walka z wykluczeniem, budowanie wartości i wsparcie finansowe w postaci stypendiów dla najzdolniejszych dzieci z najbiedniejszych rodzin.
TY TEŻ MOŻESZ
Sami jesteśmy rodzicami w pieczy zastępczej i doskonale wiemy, jak ciężko jest takim rodzinom. Rodzicielstwo zastępcze to nie jest łatwa droga. Nie zawsze można liczyć na pomoc, ani dla przyjętych dzieci, ani dla nas — rodziców. Nasza inicjatywa wynika z przekonania, że należy wspomóc rodziny zastępcze. Rodzina zastępcza to misja, którą należy dobrze spełnić. Dlatego powstała nasza fundacja, aby pomóc rodzinom zastępczym i dzieciom w spełnieniu tej misji.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców w pieczy zastępczej do kontaktu z Fundacją
Jeśli chciałbyś wesprzeć Fundację

Darowizn, spadków, zapisów

Dotacji i subwencji od osób prawnych

Zbiórek publicznych

Majątku fundacji

Odsetek i lokat bankowych
Darowizna została przekazana. Dziękujemy!
Formularz ma na celu wyłącznie kontakt z Fundacją. Wybierz cel wiadomości:

Adres Fundacji
“TY TEŻ MOŻESZ”
ul. Bolesława Chrobrego 5
62–040 Puszczykowo
Polska
Dane Fundacji
NIP 783–18-23–943
REGON 387006600
KRS 0000858995
Kontakt
Konto Fundacji
PL 28 1020 4027 0000 1102 1626 5128
Copyright © TY TEŻ MOŻESZ 2023
Fundacja “Ty też możesz” działa na terenie całej Polski oraz poza granicami kraju.
Projekt i wykonanie: Piotr Jeziorny
Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci “Ty Też Możesz” na terenie Polski działa w województwach:
dolnośląskim • kujawsko-pomorskim • lubelskim • lubuskim • łódzkim • małopolskim • mazowieckim • opolskim • podkarpackim • podlaskim • pomorskim • śląskim • świętokrzyskim • warmińsko-mazurskim • wielkopolskim • zachodniopomorskim