Blog

Prawdziwa motywacja do adopcji

utworzone przez | kw. 20, 2021

Motywacja do adopcji to wbrew pozorom temat trudny, pełen wybojów i trudnych dylematów. Choć z pozoru odpowiedź na pytanie, dlaczego chcesz adoptować dziecko, wydaje się prosta, to w rzeczywistości im dłużej się o tej kwestii dyskutuje, tym więcej pojawia się wątpliwości. Odpowiednie określenie swojej motywacji to za mało, by zapewnić dziecku dom, na który zasługuje. Trzeba zanurzyć się  w tym temacie nieco głębiej.

Adopcja nie jest dla rodzica

Na samym początku należy wyjaśnić jedną, bardzo ważną kwestię: adopcja nie jest rozwiązaniem problemów osoby, która chce zostać rodzicem. Najczęściej, gdy naturalne starania o dziecko nie przynoszą efektów, sięga się właśnie po wyjście, jakim jest rodzina zastępcza. Jeśli to jednak jedyna motywacja danej osoby, przyniesie o wiele więcej łez i rozczarowania niż dobrych skutków. Wówczas bowiem adopcja to jedynie zamiennik, wypełnienie pustki lub inna forma spełnienia marzenia o posiadaniu potomstwa. Każdy z tych powodów wydaje się wystarczający — tyle że z egoistycznego punktu widzenia. Wszystkie te argumenty pomijają jedną, kluczową tak naprawdę kwestię: dobro dziecka, które najczęściej nosi już bagaż trudnych doświadczeń, rozczarowań i odrzucenia. Odepchnięte po raz kolejny, zwłaszcza przez rodzinę adopcyjną, będzie jeszcze bardziej poranione.

Zrezygnować z części siebie

Adopcja dziecka nie jest rozwiązaniem dla każdego. Wymaga ona od przyszłych rodziców zastępczych ogromnej cierpliwości i wyrozumiałości, a także samozaparcia. Tak naprawdę adoptowanie dziecka to rezygnacja z najbardziej egoistycznej części siebie. To nie jest decyzja dla własnego dobra, tylko dla dobra drugiego człowieka. Dzieci adopcyjne nie tylko były odrzucane — niejedno z nich było też krzywdzone na różne sposoby. Przed adopcją należy zastanowić się, czy jako rodzina zastępcza będziecie potrafili zaakceptować dziecko bezwarunkowo, czy stać Was na wychowanie dziecka straumatyzowanego lub chorowitego i czy będziecie w stanie kiedyś wyjaśnić mu jego prawdziwe pochodzenie i pomóc mu w jego odkryciu.

Pomóc sobie i innym

Osoby, które nie są w stanie adoptować dziecka z różnych powodów, wciąż mogą wesprzeć osierocone dzieci w inny sposób. Coraz popularniejsza staje się pomoc domom adopcyjnym, które niejednokrotnie są źle dofinansowane. Nie zawsze musi być to pomoc pieniężna. Można również przynieść zabawki lub pracować w ośrodku jako wolontariusz. Z kolei osobom, które chcą adoptować dziecko, ale nie wiedzą, jak to zrobić lub czy są odpowiednio przygotowane, może pomóc odpowiednia fundacja. Wystarczy się do takiej zgłosić, zaś pracujące tam osoby z pewnością rozwieją wiele wątpliwości i pomogą w podjęciu możliwie najlepszej decyzji. Fundacja to często też organizacja, która zapewnia odpowiednią pomoc domom adopcyjnym.

Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci - FUNDACJA TY TEŻ MOŻESZ - Puszczykowo

TY TEŻ MOŻESZ

Sami jesteśmy rodzicami w pieczy zastępczej i doskonale wiemy, jak ciężko jest takim rodzinom. Rodzicielstwo zastępcze to nie jest łatwa droga. Nie zawsze można liczyć na pomoc, ani dla przyjętych dzieci, ani dla nas — rodziców. Nasza inicjatywa wynika z przekonania, że należy wspomóc rodziny zastępcze. Rodzina zastępcza to misja, którą należy dobrze spełnić. Dlatego powstała nasza fundacja, aby pomóc rodzinom zastępczym i dzieciom w spełnieniu tej misji.

Jak dzieci powinny dbać o higienę jamy ustnej? Kompleksowy przewodnik

Dbanie o higienę jamy ustnej od najmłodszych lat jest kluczowe dla zdrowia całego organizmu. Właściwa pielęgnacja zębów u dzieci nie tylko zapobiega próchnicy i chorobom dziąseł, ale także uczy odpowiedzialności i dobrych nawyków na całe życie. Oto kompleksowy…

Jak dbać o higienę jamy ustnej dzieci od najmłodszych lat

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest kluczowa dla zdrowia zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wczesne wprowadzenie dobrych nawyków może zapobiegać wielu problemom zdrowotnym w przyszłości, w tym próchnicy, chorobom dziąseł i innym komplikacjom. Oto kompleksowy poradnik,…

Dziecięcy Lab: Badania i odkrycia w wychowaniu

W dzisiejszym świecie, gdzie nauka i technologia rozwijają się w zawrotnym tempie, wychowanie dzieci staje przed nowymi wyzwaniami i możliwościami. Rodzice i opiekunowie, dążąc do zapewnienia swoim pociechom najlepszego startu w życiu, coraz częściej sięgają po wyniki…

Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci

Wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju i dobrostanu dziecka. Odżywianie ma bezpośredni wpływ na wzrost, rozwój umysłowy, odporność oraz zdolność do nauki i koncentracji. Wychowanie dzieci w duchu zdrowego…

Czytanie dzieciom od najmłodszych lat — czy warto?

W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie, wychowanie dziecka stanowi ogromne wyzwanie dla rodziców i opiekunów. Jednym z fundamentów, który może mieć ogromny wpływ na rozwój intelektualny, emocjonalny oraz społeczny dziecka, jest wprowadzenie do jego życia…

Kiedy i jak rozmawiać z rodziną o adopcji

Rozważając moment, w którym powinniśmy podzielić się z rodziną decyzją o adopcji dziecka, warto pamiętać, że jest to droga pełna emocji, nadziei i czasem niepewności. Decyzja o adopcji to nie tylko krok ku rozszerzeniu rodziny, ale także głęboko osobiste zobowiązanie,…

Znaczenie zabawy w rozwoju dziecka

Zabawa jest kluczowym elementem rozwoju dziecka, pełniącym ważną rolę w kształtowaniu zdolności emocjonalnych, społecznych i poznawczych. W ciągu ostatnich dekad, liczne badania podkreśliły jej znaczenie jako podstawowego narzędzia, które dzieci wykorzystują do…

Rozwijanie umiejętności społecznych dziecka

Umiejętności społeczne są niezbędnym elementem rozwoju każdego dziecka, wpływającym na jego zdolność nawiązywania i utrzymywania przyjaźni oraz radzenia sobie z nieuchronnymi konfliktami rówieśniczymi. Rozwijanie tych umiejętności u dzieci jest procesem, który wymaga…

Wspieranie niezależności dziecka: Klucz do samodzielności i rozwoju

Niezależność jest jednym z najważniejszych darów, jakie rodzice mogą dać swojemu dziecku. To nie tylko umiejętność samodzielnego wykonywania codziennych czynności, ale przede wszystkim zdolność do podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów oraz kształtowania…

Przygotowanie do adopcji rodzeństwa

Adopcja rodzeństwa to wyjątkowe doświadczenie, które przynosi wiele radości, ale także stawia przed przyszłymi rodzicami szereg wyzwań. Przyjęcie dwóch lub więcej dzieci jednocześnie wymaga starannego przygotowania, empatii i zrozumienia. W tym artykule omówimy…

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców w pieczy zastępczej do kontaktu z Fundacją

Jeśli chciałbyś wesprzeć Fundację

To wiedz, ze przychody fundacji pochodzą z różnych źródeł i możesz to zrobić na wiele sposobów:

Darowizn, spadków, zapisów

Dotacji i subwencji od osób prawnych

Zbiórek publicznych

Majątku fundacji

Odsetek i lokat bankowych


Darowizna została przekazana. Dziękujemy!

Formularz ma na celu wyłącznie kontakt z Fundacją. Wybierz cel wiadomości:

Adres Fundacji

Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci
TY TEŻ MOŻESZ”

ul. Bolesława Chrobrego 5
62–040 Puszczykowo
Polska

Dane Fundacji

NIP 783–18-23–943
REGON 387006600
KRS 0000858995

Konto Fundacji

SWIFT/BIC: BPKOPLPW
PL 28 1020 4027 0000 1102 1626 5128

Copyright © TY TEŻ MOŻESZ 2023

Fundacja “Ty też możesz” działa na terenie całej Polski oraz poza granicami kraju.

Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci “Ty Też Możesz” na terenie Polski działa w województwach: 

dolnośląskimkujawsko-pomorskimlubelskimlubuskimłódzkimmałopolskimmazowieckimopolskimpodkarpackimpodlaskimpomorskimśląskimświętokrzyskimwarmińsko-mazurskimwielkopolskimzachodniopomorskim