

Prawdziwa motywacja do adopcji

Motywacja do adopcji to wbrew pozorom temat trudny, pełen wybojów i trudnych dylematów. Choć z pozoru odpowiedź na pytanie, dlaczego chcesz adoptować dziecko, wydaje się prosta, to w rzeczywistości im dłużej się o tej kwestii dyskutuje, tym więcej pojawia się wątpliwości. Odpowiednie określenie swojej motywacji to za mało, by zapewnić dziecku dom, na który zasługuje. Trzeba zanurzyć się w tym temacie nieco głębiej.
Adopcja nie jest dla rodzica
Na samym początku należy wyjaśnić jedną, bardzo ważną kwestię: adopcja nie jest rozwiązaniem problemów osoby, która chce zostać rodzicem. Najczęściej, gdy naturalne starania o dziecko nie przynoszą efektów, sięga się właśnie po wyjście, jakim jest rodzina zastępcza. Jeśli to jednak jedyna motywacja danej osoby, przyniesie o wiele więcej łez i rozczarowania niż dobrych skutków. Wówczas bowiem adopcja to jedynie zamiennik, wypełnienie pustki lub inna forma spełnienia marzenia o posiadaniu potomstwa. Każdy z tych powodów wydaje się wystarczający — tyle że z egoistycznego punktu widzenia. Wszystkie te argumenty pomijają jedną, kluczową tak naprawdę kwestię: dobro dziecka, które najczęściej nosi już bagaż trudnych doświadczeń, rozczarowań i odrzucenia. Odepchnięte po raz kolejny, zwłaszcza przez rodzinę adopcyjną, będzie jeszcze bardziej poranione.
Zrezygnować z części siebie
Adopcja dziecka nie jest rozwiązaniem dla każdego. Wymaga ona od przyszłych rodziców zastępczych ogromnej cierpliwości i wyrozumiałości, a także samozaparcia. Tak naprawdę adoptowanie dziecka to rezygnacja z najbardziej egoistycznej części siebie. To nie jest decyzja dla własnego dobra, tylko dla dobra drugiego człowieka. Dzieci adopcyjne nie tylko były odrzucane — niejedno z nich było też krzywdzone na różne sposoby. Przed adopcją należy zastanowić się, czy jako rodzina zastępcza będziecie potrafili zaakceptować dziecko bezwarunkowo, czy stać Was na wychowanie dziecka straumatyzowanego lub chorowitego i czy będziecie w stanie kiedyś wyjaśnić mu jego prawdziwe pochodzenie i pomóc mu w jego odkryciu.
Pomóc sobie i innym
Osoby, które nie są w stanie adoptować dziecka z różnych powodów, wciąż mogą wesprzeć osierocone dzieci w inny sposób. Coraz popularniejsza staje się pomoc domom adopcyjnym, które niejednokrotnie są źle dofinansowane. Nie zawsze musi być to pomoc pieniężna. Można również przynieść zabawki lub pracować w ośrodku jako wolontariusz. Z kolei osobom, które chcą adoptować dziecko, ale nie wiedzą, jak to zrobić lub czy są odpowiednio przygotowane, może pomóc odpowiednia fundacja. Wystarczy się do takiej zgłosić, zaś pracujące tam osoby z pewnością rozwieją wiele wątpliwości i pomogą w podjęciu możliwie najlepszej decyzji. Fundacja to często też organizacja, która zapewnia odpowiednią pomoc domom adopcyjnym.
TY TEŻ MOŻESZ
Sami jesteśmy rodzicami w pieczy zastępczej i doskonale wiemy, jak ciężko jest takim rodzinom. Rodzicielstwo zastępcze to nie jest łatwa droga. Nie zawsze można liczyć na pomoc, ani dla przyjętych dzieci, ani dla nas — rodziców. Nasza inicjatywa wynika z przekonania, że należy wspomóc rodziny zastępcze. Rodzina zastępcza to misja, którą należy dobrze spełnić. Dlatego powstała nasza fundacja, aby pomóc rodzinom zastępczym i dzieciom w spełnieniu tej misji.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców w pieczy zastępczej do kontaktu z Fundacją
Jeśli chciałbyś wesprzeć Fundację

Darowizn, spadków, zapisów

Dotacji i subwencji od osób prawnych

Zbiórek publicznych

Majątku fundacji

Odsetek i lokat bankowych
Darowizna została przekazana. Dziękujemy!
Formularz ma na celu wyłącznie kontakt z Fundacją. Wybierz cel wiadomości:

Adres Fundacji
“TY TEŻ MOŻESZ”
ul. Bolesława Chrobrego 5
62–040 Puszczykowo
Polska
Dane Fundacji
NIP 783–18-23–943
REGON 387006600
KRS 0000858995
Kontakt
Konto Fundacji
PL 28 1020 4027 0000 1102 1626 5128
Copyright © TY TEŻ MOŻESZ 2023
Fundacja “Ty też możesz” działa na terenie całej Polski oraz poza granicami kraju.
Projekt i wykonanie: Piotr Jeziorny
Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci “Ty Też Możesz” na terenie Polski działa w województwach:
dolnośląskim • kujawsko-pomorskim • lubelskim • lubuskim • łódzkim • małopolskim • mazowieckim • opolskim • podkarpackim • podlaskim • pomorskim • śląskim • świętokrzyskim • warmińsko-mazurskim • wielkopolskim • zachodniopomorskim