Blog

Testy psychologiczne dla kandydatów na rodziców adopcyjnych

utworzone przez | mar 17, 2021

Drogi do posiadania dziecka bywają różne. Niektóre z nich prowadzą do ośrodków adopcyjnych gdzie w chwili przekroczenia ich progu, każdy z kandydatów zostaje poddany ocenie. Potencjalna rodzina zastępcza musi przejść wiele rozmów i testów, aby ubiegać się o adopcję. Wyróżnia się choćby testy psychologiczne, które odbywają się zarówno w formie rozmów jak i testów pisemnych. Warto również pamiętać, że każdy ośrodek adopcyjny prowadzi wiele rozmów z kandydatami. Jest to pomoc dla rodzin zastępczych,aby dokładnie przeanalizowały sobie wszystkie za i przeciw, ponieważ najważniejsze jest dobro dziecka, które do tej rodziny trafi.

Rozmowa indywidualna 

Dialog psychologa lub pedagoga z kandydatami to najczęściej luźna rozmowa, w której pojawiają się pytania o życie codzienne, rodzinę, hobby itd. Następnie psycholog skupia się na relacjach rodzinnych, kontaktach z rodzeństwem czy rodzicami, czy dzieciach, (jeśli posiadamy). Ma to być pomoc dla domów dziecka w odpowiedniej ocenie kandydata, tzw. pierwszym wrażeniu poprzez niezobowiązującą rozmowę. W tej konwersacji pojawią się również pytania o samą adopcję, o to, dlaczego rodzina nie może mieć dzieci, co ich kierowało w podjęciu decyzji o odwiedzenie ośrodka adopcyjnego. Często są to pytania bardzo osobiste, które niosą pomoc rodzinie zastępczej, aby mogła odpowiednio zadecydować.

Rozmowa razem

To kolejny typ dialogu, który jest podobny do rozmowy indywidualnej, jednak w tym przypadku prosi się przyszłą rodzinę zastępczą o wspólne wypowiedzi. Pytania najczęściej dotyczą wspólnego życia dwojga ludzi, jako małżeństwa, badając tym samym zachowania i reakcje odpowiadających. Najczęściej z rozmów tych można łatwo wywnioskować, kto jest introwertykiem, a kto dominuje w związku. Ta rozmowa ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie, czy decyzja o adopcji była wspólna i przemyślana, oraz czy dziecko w rodzinie zastępczej będzie czuło się odpowiednio.

Każde spotkanie z psychologiem powinno utwierdzić go w przekonaniu, iż przyszła rodzina zastępcza starająca się o adopcję jest jak najbardziej naturalna i pewna tego, co ją czeka. Nie zaleca się przygotowań do tych rozmów, ponieważ nie ma się czym stresować. Odpowiedzi powinny być przemyślane.

Testy pisemne

Podobnie jak w wielu innych testach psychologicznym pytania powinny nieść pomoc dla domów dziecka w odpowiedniej ocenie kandydatów na rodziców adopcyjnych. Testy są długie, szczegółowe i wymagają odpowiedniej oceny osobowości kandydata. Pytania w testach brzmią często podobne. Ma to na celu sprawdzenie, czy odpowiedź była przemyślana, czy przypadkowa.Wśród testów psychologicznych dla kandydatów na rodziców adopcyjnych wyróżniamy też taki, który określi metody wychowawcze. Dzięki niemu od kandydata dowiemy się jak wyobraża sobie siebie, jako rodzica i jak zamierza wychować dziecko.

Wsparcie rodzin po adopcji

Nasza fundacja wspierania rozwoju pomaga rodzinom zastępczym i ich dzieciom w oswojeniu się z nową sytuacją w ich życiu. Wiemy jak ważne jest wzajemne zrozumienie siebie nawzajem. Fundacja wsparcia rozwoju dziecka to nie tylko pomoc rodzicom w trudnościach stricte wychowawczych, ale również edukacja na temat ochrony praw dziecka czy fundowanie stypendiów uzdolnionym dzieciom i młodzieży. Fundacja rozwoju dzieci wspiera najmłodszych w prawidłowym odnalezieniu się w nowej sytuacji, która wystąpiła w ich życiu. Jest to niezastąpiona pomoc w późniejszym życiu rodzin, którzy mogą liczyć na naszą fundację.

Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci - FUNDACJA TY TEŻ MOŻESZ - Puszczykowo

TY TEŻ MOŻESZ

Sami jesteśmy rodzicami w pieczy zastępczej i doskonale wiemy, jak ciężko jest takim rodzinom. Rodzicielstwo zastępcze to nie jest łatwa droga. Nie zawsze można liczyć na pomoc, ani dla przyjętych dzieci, ani dla nas — rodziców. Nasza inicjatywa wynika z przekonania, że należy wspomóc rodziny zastępcze. Rodzina zastępcza to misja, którą należy dobrze spełnić. Dlatego powstała nasza fundacja, aby pomóc rodzinom zastępczym i dzieciom w spełnieniu tej misji.

Jak dzieci powinny dbać o higienę jamy ustnej? Kompleksowy przewodnik

Dbanie o higienę jamy ustnej od najmłodszych lat jest kluczowe dla zdrowia całego organizmu. Właściwa pielęgnacja zębów u dzieci nie tylko zapobiega próchnicy i chorobom dziąseł, ale także uczy odpowiedzialności i dobrych nawyków na całe życie. Oto kompleksowy…

Jak dbać o higienę jamy ustnej dzieci od najmłodszych lat

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest kluczowa dla zdrowia zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wczesne wprowadzenie dobrych nawyków może zapobiegać wielu problemom zdrowotnym w przyszłości, w tym próchnicy, chorobom dziąseł i innym komplikacjom. Oto kompleksowy poradnik,…

Dziecięcy Lab: Badania i odkrycia w wychowaniu

W dzisiejszym świecie, gdzie nauka i technologia rozwijają się w zawrotnym tempie, wychowanie dzieci staje przed nowymi wyzwaniami i możliwościami. Rodzice i opiekunowie, dążąc do zapewnienia swoim pociechom najlepszego startu w życiu, coraz częściej sięgają po wyniki…

Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci

Wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju i dobrostanu dziecka. Odżywianie ma bezpośredni wpływ na wzrost, rozwój umysłowy, odporność oraz zdolność do nauki i koncentracji. Wychowanie dzieci w duchu zdrowego…

Czytanie dzieciom od najmłodszych lat — czy warto?

W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie, wychowanie dziecka stanowi ogromne wyzwanie dla rodziców i opiekunów. Jednym z fundamentów, który może mieć ogromny wpływ na rozwój intelektualny, emocjonalny oraz społeczny dziecka, jest wprowadzenie do jego życia…

Kiedy i jak rozmawiać z rodziną o adopcji

Rozważając moment, w którym powinniśmy podzielić się z rodziną decyzją o adopcji dziecka, warto pamiętać, że jest to droga pełna emocji, nadziei i czasem niepewności. Decyzja o adopcji to nie tylko krok ku rozszerzeniu rodziny, ale także głęboko osobiste zobowiązanie,…

Znaczenie zabawy w rozwoju dziecka

Zabawa jest kluczowym elementem rozwoju dziecka, pełniącym ważną rolę w kształtowaniu zdolności emocjonalnych, społecznych i poznawczych. W ciągu ostatnich dekad, liczne badania podkreśliły jej znaczenie jako podstawowego narzędzia, które dzieci wykorzystują do…

Rozwijanie umiejętności społecznych dziecka

Umiejętności społeczne są niezbędnym elementem rozwoju każdego dziecka, wpływającym na jego zdolność nawiązywania i utrzymywania przyjaźni oraz radzenia sobie z nieuchronnymi konfliktami rówieśniczymi. Rozwijanie tych umiejętności u dzieci jest procesem, który wymaga…

Wspieranie niezależności dziecka: Klucz do samodzielności i rozwoju

Niezależność jest jednym z najważniejszych darów, jakie rodzice mogą dać swojemu dziecku. To nie tylko umiejętność samodzielnego wykonywania codziennych czynności, ale przede wszystkim zdolność do podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów oraz kształtowania…

Przygotowanie do adopcji rodzeństwa

Adopcja rodzeństwa to wyjątkowe doświadczenie, które przynosi wiele radości, ale także stawia przed przyszłymi rodzicami szereg wyzwań. Przyjęcie dwóch lub więcej dzieci jednocześnie wymaga starannego przygotowania, empatii i zrozumienia. W tym artykule omówimy…

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców w pieczy zastępczej do kontaktu z Fundacją

Jeśli chciałbyś wesprzeć Fundację

To wiedz, ze przychody fundacji pochodzą z różnych źródeł i możesz to zrobić na wiele sposobów:

Darowizn, spadków, zapisów

Dotacji i subwencji od osób prawnych

Zbiórek publicznych

Majątku fundacji

Odsetek i lokat bankowych


Darowizna została przekazana. Dziękujemy!

Formularz ma na celu wyłącznie kontakt z Fundacją. Wybierz cel wiadomości:

Adres Fundacji

Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci
TY TEŻ MOŻESZ”

ul. Bolesława Chrobrego 5
62–040 Puszczykowo
Polska

Dane Fundacji

NIP 783–18-23–943
REGON 387006600
KRS 0000858995

Konto Fundacji

SWIFT/BIC: BPKOPLPW
PL 28 1020 4027 0000 1102 1626 5128

Copyright © TY TEŻ MOŻESZ 2023

Fundacja “Ty też możesz” działa na terenie całej Polski oraz poza granicami kraju.

Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci “Ty Też Możesz” na terenie Polski działa w województwach: 

dolnośląskimkujawsko-pomorskimlubelskimlubuskimłódzkimmałopolskimmazowieckimopolskimpodkarpackimpodlaskimpomorskimśląskimświętokrzyskimwarmińsko-mazurskimwielkopolskimzachodniopomorskim